Jdi na obsah Jdi na menu
 


Paulina Porizkova

26. 1. 2009

 

Obrazek

Obrazek

 

Po emigraci rodičů do Švédska (1968) vyrůstala do svých devíti let u babičky v Prostějově. Její vystěhování do zahraničí se podařilo za dramatických okolností (uvěznění těhotné matky v Československu) teprve díky osobnímu zásahu švédského premiéra Olofa Palmeho.
Svou hvězdnou kariéru topmodelky začala v patnácti letech v Paříži, ale opravdový úspěch se dostavil až ve Spojených státech, kde od roku 1980 pracovala pro modelingovou agenturou Elite a od pol. 80. let se objevovala na stránkách (včetně titulních) světových módních časopisů (Cosmopolitan, Glamour, Harper's Bazaar, Playboy, Vogue aj.).
Jako první manekýnka českého původu, která se výrazně prosadila na mezinárodní módní scéně (např. šestimiliónová smlouva ročně s kosmetickou firmou Estée Lauder), prorazila cestu dalším českým dívkám do světa. Obrazek
Poprvé se objevila na film. plátně v dokumentárním snímku ze zákulisí života modelek Portfolio, ale skutečnou dramatickou rolí byla postava mladé české emigrantky Krystýny, která využije zklamanou stárnoucí herečku českého původu (Sally Kirklandová) ke svému úspěchu v zámoří, v dramatu Anna (r. Y. Bogayevicz).
Zdárně se zhostila komediální úlohy rumunské studentky Niny, podezřelé z vraždy, které poskytne falešné alibi naivní americký spisovatel, v kriminální komedii Její alibi (r. B. Beresford).
Další významnou zkušenost před kamerou získala pod vedením režiséra Emira Kusturicy, v jehož surrealistickém snímku Arizona Dream ztělesnila někdejší nevěstu Millie. Odmítla roli partnerky Pierce Brosnana v bondovce Zlaté oko (1995).
Podle vlastního scénáře natočila jako režisérka komedii z prostředí modelek Spolubydlící. Je autorkou dětské knížky Ralphie the Roach (Dobrodružství švába Ralpha).
Od roku 1989 je provdána za hudebníka kapely The Cars a producenta Ricka Ocaska , s nímž má syny Jonathana Ravena (nar. 1993) a Oliviera Oriona (nar. 1998). V květnu 1999 přijela do Prahy, aby prerezentovala nový parfém značky Escada a stala se hvězdou její módní přehlídky.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář